„Serpentyną na szczyt. Szkice na stulecie polskich wyścigów górskich” to tytuł najnowszej, ósmej książki w serii „Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich”, która właśnie trafiła do drukarni.
Zorganizowany w czerwcu 1923 przez Automobilklub Polski Międzynarodowy Rejd Samochodowy jest zapisany w dziejach naszego automobilizmu jako trzecia edycja Rajdu Polski. Zawody miały w programie „próbę chyżości” na Przełęcz Kocierską w Beskidzie Andrychowskim. Owa próba to właśnie polski prototyp współczesnych wyścigów górskich. Skoro tak, to zbliżamy się do stulecia tej dyscypliny w naszym kraju.
Z kolei w kończącym się roku 2020 mija 40 lat od ustanowienia w 1980 pierwszych Samochodowych Wyścigów Górskich o Mistrzostwo Polski. Po jednym sezonie cykl został zlikwidowany, powrócił 35 lat temu (w 1985) pod nazwą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Ta dyscyplina – zrazu uważana za egzotyczną, marginalną, a może nawet zbędną – okrzepła, stała się stałym elementem w krajobrazie sportu samochodowego w naszym kraju.
Książka bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami jest najobszerniejszą do tej pory dokumentacją wyścigów górskich w Polsce, liczy 168 stron. Dostępna będzie na przełomie listopada i grudnia. Cena 50 zł za ekskluzywne wydanie na kredowym papierze, w twardej, lakierowanej okładce.
Zamówienia można składać telefonicznie (602 372 926) lub mailowo (autoklub01@gmail.com). Wysyłka zostanie zrealizowana po wpłynięciu należności na rachunek AKDP (46 1020 1156 0000 7802 0065 4616). Dla pierwszych nabywców, którzy zdecydują się przedpłacić należność przed 1 grudnia, wysyłka gratis, od 1 grudnia do ceny książki dojdzie koszt wysyłki. Nasze książki sprzedają także: Księgarnia Historyczna (Warszawa, ul. Czerwonego Krzyża 4) i sklep internetowy: www.topracingshop.pl.
Przypominamy, że w naszej serii dostępne są jeszcze: „Rajdowe kroniki 1921 – 2014.Rajd Polski”, „Polskie wyścigi samochodowe 1980 – 1989”, „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów”, „Alfabet krakowskich automobilistów”, „Ostatni przejazd. Opowieści o mistrzu Kuligu” i „Pędem przez sawannę. Polacy w rajdach Safari”.
Najnowsze komentarze