Z wykształcenia filolog orientalny. Od 1964 związany z tygodnikiem „Motor” stał się jednym z filarów tej redakcji. Świetny znawca sportów motorowych – od kartingu poprzez dyscypliny motocyklowe i samochodowe aż po formułę 1 i wyścigi samochodów ciężarowych. Za kompetentne i obiektywne, a zarazem lekkie, często dowcipne i żartobliwe relacjonowanie zawodów w tych konkurencjach zyskał ogromną popularność i szacunek czytelników, jak i uczestników oraz organizatorów imprez motorowych. Jednocześnie uprawiał wysokich lotów publicystykę nie ograniczającą się jedynie do tematów motoryzacyjnych; współpracował z licznymi tytułami prasy, radia i telewizji. Był współautorem popularnych książek, m.in. „Wszystko o… rajdy samochodowe” (KAW 1976, nakład 70 tys.), „Formuła ryzyka” (KAW 1980, nakład 60 tys.), „Wypadek na drodze” (PZWL 1972, nakład 60 tys.). W końcu lat 70. prowadził w TVP bijący rekordy oglądalności „Magazyn motoryzacyjny Studia 2”. Był prawdziwą skarbnicą rajdowej i wyścigowej wiedzy oraz anegdot związanych z tymi dyscyplinami. Stanowił ozdobę i żywą historię tygodnika „Motor” do chwili, gdy 30 sierpnia 2001 został zmuszony do rozstania z redakcją. Stało się to parę miesięcy przed jubileuszem półwiecza tego zasłużonego pisma – mimo, że Koperski miał w tej redakcji najdłuższy staż i był niekwestionowanym mistrzem dla wielu pokoleń dziennikarzy. Zmarł nagle 18 grudnia 2001 w wieku 64 lat – trzy miesiące po zwolnieniu z „Motoru”. Jego ostatnią publikacją był znakomity wywiad z Januszem Kuligiem, zamieszczony w nieistniejącym już miesięczniku „Świat samochodów”.
Od połowy lat 60. aktywny w Klubie Motorowym Dziennikarzy, był w gronie założycieli AKDP w 1976, w latach 80. przewodniczył Klubowi Publicystów Motoryzacyjnych SDRP. Wraz z Jerzym Unierzyskim zwyciężył w rajdzie pod nazwą Międzynarodowe Sympozjum Sportowo-Turystyczne Dziennikarzy Jesień ’77. Miał na koncie kilkadziesiąt startów w Samochodowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy i w kieleckich Grand Prix Fiat Auto Poland. Miesiąc przed śmiercią, z okazji 25-lecia AKDP, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Dla uczczenia wieloletniego przyjaciela, kolegi i działacza AKDP ustanowił w 2004 nagrodę im. red. Bogusława Koperskiego „Tęgie Pióro”. Jednym z laureatów był w 2005 Sobiesław Zasada.
Fot. Archiwum Aleksandra Żyznego
Najnowsze komentarze