+48 602 372 926 autoklub01@gmail.com

Auto Klub Dziennikarzy Polskich wydaje serię książek, związanych z historią i dorobkiem polskiego sportu samochodowego. Seria nosi nazwę Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich.

Do tej pory ukazały się „Rajdowe kroniki 1921-2014. Rajd Polski”, „Polskie wyścigi samochodowe 1980-1989”, „Siedemdziesiątka. Automobilklub Rzeszowski 1946-2016″oraz „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów”.

Nowością jest „Alfabet krakowskich automobilistów”, wydany dla uczczenia 110-lecia Automobilklubu Krakowskiego. Jubileusz stał się dobrą sposobnością dla przypomnienia najważniejszych postaci krakowskiego środowiska sportów motorowych, w którym są tak wybitne postacie, jak np. Jan Ripper, Sobiesław Zasada, Janusz Kulig, Robert Kubica czy Tadeusz Błażusiak


Blisko 250 biogramów przypomina m.in. często już zapomnianych pionierów polskiej motoryzacji, którzy – jak Wilhelm Ripper czy Wojciech Kossak – u progu XX wieku tworzyli zręby pierwszych stowarzyszeń samochodowych. Są też prezentacje współcześnie czynnych zawodników i działaczy, związanych ze środowiskiem krakowskim.W roku jubileuszowym Automobilklubu Krakowskiego i zarazem stulecia odrodzenia Rzeczypospolitej ważnym wątkiem książki stały się sylwetki tych zawodników, którzy jako dzielni patrioci zasłużyli się w walce o Polskę.

Stanisław Hołuj z Myślenic, legionista, potem jeden z najwybitniejszych zawodników motocyklowych i samochodowych doby międzywojennej, od początku wojny działający w konspiracji, został przez Niemców stracony w 1940 r. Wilhelm Ripper, pionier automobilizmu, za odmowę podpisania volkslisty został zamęczony prawdopodobnie w obozie śmierci Auschwitz.

Jego syn Andrzej (brat Jana), przed wojną czołowy motocyklista, po brawurowej ucieczce z niemieckiej katowni na Montelupich walczył w AK na Kielecczyźnie i poległ w bitwie z Niemcami pod Opatowem. Franciszek Postawka, mistrz rajdowy w pierwszych powojennych dekadach, podczas okupacji był partyzantem AK na Kielecczyźnie. Ryszard Nowicki, wielokrotny uczestnik m.in. Rajdów Monte Carlo, jako 17-latek stanął do Powstania Warszawskiego; ciężko ranny w rękę przeszedł gehennę ewakuacji kanałami, potem przez Puszczę Kampinoską wydostał się z pacyfikowanej stolicy.

Franciszek Schramm, wybitny krakowski adwokat, w latach 60. zawodnik rajdowy, potem prezes Automobilklubu Krakowskiego i zarządu okręgowego PZM, podczas Powstania Warszawskiego walczył na Czerniakowie, ranny dostał się do niewoli, z której zbiegł i ukrywał się w lasach koło słowackiej Nitry. Jerzy Dobrzański, jako 19-latek uwięziony przez gestapo, cudem przeżył trzyletnią Golgotę niemieckich obozów zagłady.”Alfabet krakowskich automobilistów” to wartościowa książka, dokumentująca na 208 stronach jeden z ważnych wątków w dziejach polskiego sportu samochodowego.

Cena 45 zł (plus koszty ew. wysyłki).

Jeszcze w tym roku wznowimy głośną przed parunastu laty książkę „Ostatni przejazd. Opowieści o mistrzu Kuligu”. Ma to związek ze zbliżającą się 15. rocznicą tragicznej śmierci oraz 50. rocznicą urodzin znakomitego rajdowca Janusza Kuliga. Obie te pozycje, wydawane w Bibliotece Auto Klubu Dziennikarzy Polskich, będą dla miłośników sportu samochodowego dobrym podarunkiem mikołajowym czy gwiazdkowym.

Zainteresowanych kupnem prosimy o kontakt mailowy : autoklub01@gmail.com lub telefoniczny : 602 372 926 .

Nasze książki są również w ofercie warszawskiej księgarni „Historyczna” ( ul. Czerwonego Krzyża 4) oraz w sklepie internetowym www.topracingshop.pl.