+48 602 372 926 autoklub01@gmail.com

Stowarzyszenie

Auto Klub Dziennikarzy Polskich

Nie żyje Andrzej Karaczun

Kolejna smutna wiadomość: W wieku 67 lat zmarł Andrzej Karaczun dziennikarz motoryzacyjny i sportowy miłośnik rajdów samochodowych. Andrzej pracował m.in. w Sztandarze Młodych, Słowie Powszechnym, MotoExpressie, Auto Moto, a także współtworzył motoryzacyjne programy telewizyjne. W 1986 została laureatem konkursu prasowego Polskiego Związku Motorowego „Złote Koło”.
Jego największą pasją były rajdy samochodowe. 1995-2019 kierownik biur prasowych i rzecznik prasowy rajdów RSMP i RPP: Warszawskiego, Mazowieckiego, Nadwiślańskiego, Orlen, Arłamów, Karkonoskiego, Rzeszowskiego, Dolnośląskiego i Rajdu Barbórka. Był także rzecznikiem prasowym zespołów rajdowych Renault Sport Polska, koordynatorem biura prasowego Rajdu Polski w randze WRC. Od 2011 redaktorem naczelnym portalu newsauto.pl.
Andrzeja poznałem w połowie lat siedemdziesiątych ub. wieku pracował wówczas w Słowie Powszechnym, (ja w Kurierze Polskim) już wówczas znał wszystkich zawodników startujących w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Chętnie dzielił się swoją wiedza i wprowadzał kolegów w tajniki sportów samochodowych. Był fajnym ciepłym i życzliwym kolegą. Na zawsze zostanie w naszej pamięci. (HG)

Andrzej Karaczun
Aleksander Żyzny

Zmarł red. Aleksander Żyzny

12 marca zmarł w wieku 74 lat dziennikarz motoryzacyjny Aleksander Żyzny. W latach 1976-2012 pracował w „Radiu kierowców” (program I Polskiego Radia). W TVP był współautorem programów Magazyn Motoryzacyjny Studia 2, Puchar Studia 8, Auto Moto Fan Klub, Automania, Auto Mix. W latach 1986-1987 pomysłodawca i współorganizator rajdów ekonomii pod nazwą Długodystansowa Jazda Oszczędnościowa. Inicjator i współtwórca dwutygodnika „Auto Kram” (1990-1991). W latach 1992-1996 zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Motor”. Od 1983 członek Auto Klubu Dziennikarzy Polskich, od 1992 wiceprezes, a od 2002 prezes tego stowarzyszenia. Uczestnik licznych krajowych i zagranicznych rajdów dziennikarskich; w 1986 w Rajdzie „Pogled” w Bułgarii zwyciężył w jednej z klas.

Laureat konkursu dziennikarskiego SDP „Złote Koło” (1985, 1987), nagrody Klubu Publicystów Motoryzacyjnych SDRP (1983) i Moto Star 2000 w kategorii dziennikarz w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita”. Redaktor naczelny „Biblioteki Auto Klubu Dziennikarzy Polskich”, współautor książki „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów” (2016). Inicjator i współorganizator wielu akcji na rzecz bezpieczeństwa i kultury ruchu drogowego, a także dziennikarskich rajdów samochodowych, konkursu prasowego „Tęgie pióro” i Supertestu ekonomii. Aleksander Żyzny położył wielkie zasługi dla bezpieczeństwa i kultury ruchu drogowego, był ofiarnym popularyzatorem zagadnień motoryzacyjnych i działaczem sportu samochodowego.
Olek nie tylko był znakomitym dziennikarzem, wspaniałym kolegą i przyjacielem był dobrym i uczciwym człowiekiem i takim będziemy go pamiętać.

O nas

Auto Klub Dziennikarzy Polskich powstał w 1976 roku, ale wcześniej był Motorowy Klub Dziennikarzy, którego sukcesorem został AKDP. 
Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich powstało 20 maja 2002 roku.
Do jego nadrzędnych celów należą:

uczenie i doskonalenie dziennikarzy w posługiwaniu się samochodem, powszechnym narzędziem pracy w zawodzie dziennikarskim

popularyzowanie masowego sportu motorowego i turystyki motorowej krajowej i zagranicznej

podnoszenie wiedzy i kwalifikacji,
w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz kultury jazdy wśród zmotoryzowanych
i zachowania się pieszych w ruchu

działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego wśród zmotoryzowanych

prowadzenie działalności usługowej na rzecz swoich członków, stowarzyszeń dziennikarskich i organizacji współpracujących

ułatwienie dziennikarzom zbierania w czasie swoich imprez materiałów do pracy publicystycznej

Co u nas słychać?

Szanowne Panie! Szanowni Panowie! 
Koleżanki i koledzy!

Auto Klub Dziennikarzy Polskich liczy sobie już ponad 40 lat, a jeśli uwzględnić Klub Motorowy Dziennikarzy, z którego AKDP wyrósł, dobrze ponad pół wieku. W tym czasie członkami obu organizacji było kilkuset żurnalistów, w sporej części zajmujących się przede wszystkim szeroko rozumianą motoryzacją. Od pewnego czasu w planach kolejnych zarządów AKDP pojawiało się opracowanie wydawnictwa, poświęconego naszemu środowisku. Wydaje się, że już dojrzeliśmy do podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac nad „Leksykonem dziennikarzy motoryzacyjnych”.

Początkowo sylwetki/biogramy pojawiać się będą na naszej stronie internetowej www.akdp.org.pl oraz na facebooku. Z czasem, jeśli będzie zainteresowanie ze strony Szanownych Państwa oraz gotowość poniesienia niewielkich kosztów niezbędnych przy tego typu przedsięwzięciach, przewidujemy wydanie „Leksykonu” w formie książki.

Warunkiem podstawowym powodzenia tej inicjatywy jest współpraca Państwa, polegająca na udostępnieniu nam niezbędnych danych oraz zdjęć. Liczymy więc na przesłanie pod adres autoklub01@gmail.com notek biograficznych, zawierających obok danych osobowych (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia) zestaw informacji o wykształceniu, przebiegu i dokonaniach w pracy zawodowej oraz w działalności społecznej. Mile widziane będą także informacje o nagrodach, wyróżnieniach i odznaczeniach. Mogą w takiej notce znaleźć się również dane kontaktowe. Powinno być załączone zdjęcie. Zaanonsowanie zainteresowania wersją książkową pozwoli nam na oszacowanie szansy realizacji tego przedsięwzięcia. 

Uprzedzając ewentualne pytania o doświadczenie w tej kwestii informuję , że można je zweryfikować zapoznając się z naszą serią wydawniczą „Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich” liczącą już 9 tytułów.

Pozdrawiam serdecznie, Aleksander Żyzny

Rajd Polski – STULECIE

Rajd Polski – STULECIE

      Pierwszy Rajd Polski został rozegrany w 1921 r. Prowadził z Warszawy do Białowieży i z powrotem. Na przypadającą w tym roku setną rocznicę najważniejszej w naszym kraju imprezy sportu samochodowego ukazał się album „Stulecie. Rajd Polski...

Kolejna książka w „Bibliotece AKDP”

Kolejna książka w „Bibliotece AKDP”

Już jest, nosi tytuł „Pędem przez sawannę. Polacy w Rajdach Safari”. W afrykańskim klasyku w sumie wzięło udział piętnaście polskich załóg. Sobiesław Zasada po raz pierwszy stanął na starcie 17. East African Safari Rally w 1969 r. Uczestniczył w tych zawodach...

Małe wielkie auta, Zdzisław Podbielski

Małe wielkie auta, Zdzisław Podbielski

To tytuł najnowszej książki redaktora Zdzisława Podbielskiego, która niedawno pojawiła  się na rynku. Ci którzy autora znają, wiedzą, że o samochodach wie wszystko a czasem nawet więcej. Był inżynierem badań pojazdów w warszawskim Przemysłowym Instytucie...

Nr.6 w Bibliotece Auto Klubu Dziennikarzy Polskich

Nr.6 w Bibliotece Auto Klubu Dziennikarzy Polskich

Już prawie jest. Lada dzień opuści drukarnię kolejna książka w naszej sportowej serii wydawniczej. W przyszłym roku minie 15 lat gdy nie ma Go wśród nas. W przyszłym roku obchodziłby 50 urodziny. Był wielkim rajdowym mistrzem przełomu XX i XXI wieku. Tragiczne...

Historia

Uznaliśmy, że nie będziemy pisać historii klubu od nowa. Oddajemy głos tym, którzy tę historię tworzyli. Auto Klub Dziennikarzy Polskich powstał w 1976 roku, ale wcześniej był Motorowy Klub Dziennikarzy, którego sukcesorem został AKDP. Tak, przy okazji 40 –lecia, klubowe prapoczątki wspominał jeden z założycieli obu organizacji red. Stanisław Szelichowski.

Nasze Projekty

W minionym roku, najbezpieczniejszym na polskich drogach w XXI wieku, zginęło 2810 osób. Ostatni raz mniej ofiar było 51 lat wcześniej, w 1966 roku w wypadkach drogowych straciło życie 2741 osób. Potem z roku na rok było coraz gorzej, z apogeum w 1991 r. kiedy było 7901 ofiar śmiertelnych.

Starzejemy się. Wszyscy razem i każdy z osobna. W końcu 2013 r. było nas 38,5 mln, w tym około 5,7 mln stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej. W ostatnim 25-leciu liczba osób w starszym wieku wzrosła o prawie 2 mln., a jej udział w ogólnej populacji powiększył się z 10% w 1989 r. do 14,7% w 2013 r.

Supertest Ekonomii , czyli  sprawdzian zużycia paliwa  w warunkach rzeczywistego ruchu, na ogół na uczęszczanych turystycznie trasach,  po raz pierwszy zorganizowaliśmy w 2004 roku. Jeździliśmy między innymi ze stolicy na Mazury, nad morze, po drogach centralnej Polski, a także na wschód. 

Polecamy

Polecane Publikacje

STOWARZYSZENIE AKDP
Auto Klub Dziennikarzy Polskich

ul. Foksal 3/5 lok.20
00-366 Warszawa

kom. 602 372 926
autoklub01@gmail.com

Odwiedź nasz profil na Facebooku